رویکردها و اهداف
  1. هدایت تحقیقات علمی و فن آورانه کشور،
  2. دنبال کردن تحولات تکنولوژیکی و صنعتی بین المللی و انتقال این تحولات به برنامه های آموزشی و صنعت ایران،
  3. ایجاد محیط های تحقیقاتی به منظور توسعه تکنولوژی بومی و به تبع آن ایجاد خلاقیت،
  4. ارائه خدمات به صنعت در زمینه هایی  که نیاز به تکنولوژی بالامی باشد (هر دو بخش دولتی و خصوصی)،
  5. آموزش دانشجویان که در صنایع خصوصی و دولتی مشغول به کار هستند،
  6. همکاری با مؤسسات دیگر در مورد مسائل مربوط به زمینه های مذکور،
  7. مشاوری قابل اعتماد برای سیاست های استراتژیک دولت به سوی اتوماسیون و رباتیک.

هدف اصلی قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون (سدرا) در دانشگاه صنعتی شریف، مطالعه و تحقیقات مهندسی پیشرفته در طراحی، رباتیک، توسعه حسگرها و عملگرها و سیستمهای هوش مصنوعی است. این موضوعات برای حل مشکلات انرژی، منابع طبیعی، مواد، حمل و نقل، اطلاعات، پزشکی، و سایر صنایع بکار می رود. سدرا بر مشکلاتی که از طریق راه های سنتی و تک تخصص جوابگو نبوده تمرکز می کند و با ارائه روشهای های جدید چند تخصصی به رفع مشکل و ایجاد فن آوری می پردازد. علاوه بر این، این مشکلات نیاز به رویکرد یکپارچه سیستماتیک دارند تا از رشته های مختلف دانشگاهی فن آوری ایجاد گردد. از آنجا که اغلب مسائل صنعتی دینامیکی بوده و در ذات خود دارای عدم قطعیت هستند، کنترل این سیستمها نیاز به کنترل کننده است، که با ترکیب با هوش و روشهای یادگیری و ایجاد مکانیزم های نوآورانه ایجاد می گردد. سدرا در سال 1380 تاسیس گردید که شامل اعضای هیئت علمی با تخصص های مختلف در زمینه های مذکور است. این قطب علمی تحقیقات توسط دولت و صنعت خصوصی حمایت مالی می شود. تعامل سدرا با صنعت این قطب را قادر ساخته است تا نیازهای صنعت را شناسایی کند و با همکاری این قطب راه حل ها توسعه یافته و ساختاری نوآورانه برای انتقال فن آوری ایجاد گردد.
آموزش و پرورش یک عنصر کلیدی از برنامه سدرا است. در حال حاضر اساتید دانشگاه صنعتی شریف در حال تعلیم به دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی هستند. دانشجویان در پروژه های تحقیقاتی بین رشته ای در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت می کنند. امکانات این قطب عبارتند از آزمایشگاه در زمینه های رباتیک، طراحی، کنترل، ماشین بینایی و پردازش تصویر.
تجهیزات اصلی شامل چند ربات بازوی آموزشی و پژوهشی، ربات متحرک، رباتهای انسان نما، واسطه های هپتیکی، کامپیوتر پیشرفته، پردازش تصویر، ماشین آلات، و لوازم جانبی می باشند. این مرکز از لحاظ هئیت علمی متخصص، دانشجویان، امکانات و بررسی چند جانبه برروی سیستم های هوشمند منحصر به فرد است. در این مجموعه فرصت برای طرح های پژوهشی صنعتی، با تمرکز بر روی نیازهای خاص وجود دارد.

 
سازمان حمایت کننده:

وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران
دانشگاه صنعتی شریف