پیام رئیس دانشکده:

    دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف از سال 1344 همزمان با تاسیس دانشگاه فعالیت خود را آغاز نمود. در طی نزديک به 50 سال تلاش مستمر، این دانشکده توانسته است با جذب هدفمند اعضای هیات علمی كارآمد و دانشجويان مستعد و نيز با فراهم سازی زیر ساخت ها و امکانات مناسب آموزشی و پژوهشی به جایگاهی ویژه در سطح کشور و منطقه دست یابد.

    هم اکنون دانشـکده مهنـدسی مکـانیک با دارا بودن 46 نفر اعضـای هـیات علمی تمـام وقت، که 27 نفر با مرتبه استادی، 9 نفر با مرتبه دانشیاری ، 8 نفر استادیار و 2  نفرمربی هستند، در زمـینه های تخصـصی گسـترده اي شامل طـراحی کاربردی، تبديل انرژي، فرآيند هاي ساخت، بیومکانیک، مهندسی دریا و مكاترونيك در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو تربیت می کند. ضمنا قطب علمی تبدیل انرژی، قطب علمی طراحی، روباتیک و اتوماسیون و قطب علمی هیدرودینامیک و دینامیک متحرک‌های دریایی در دانشکده مهندسی مکانیک فعالند. 6 آزمایشگاه آموزشی و 26 آزمایشگاه تحقیقاتی در زمینه های مختلف مهندسی مکانیک پشتوانه آموزشهای نظری در دانشکده مهندسی مکانیک هستند.

    دانشکده مهندسی مکانیک افتخـار دارد که تاکـنون بیش از 6600 نفر مهـندس و محقق برجسته در سطـوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پرورش داده است که سرافـرازانه در مـراکز صـنعتی و دانشـگاهی داخل و خارج کشور به فـعالیت اشـتغال دارند. هم اكنون تعداد قابل توجهي از اساتيد مجرب دانشكده هاي مهندسي مكانيك كشور حداقل يك مدرك خود را از اين دانشكده دريافت نمـوده اند.

     دانشكده مهندسي مكانيك در قالب هسته هاي مختلف پژوهشي در حوزه هاي مختلف مهندسي مكانيك فعاليت مي نمايد. در حـال حـاضر بيـش از 550 دانشـجوي كارشناسي ارشد و دكتري تحت نظر اساتيد راهـنما در اين دانشكده مشغول پژوهش هستند و در سال هاي اخير هر ساله بيش از 150 مقاله پژوهشي از اين دانشكده در مجلات علمي معـتبر دنيا منتشر مي گردد و اين روند رو به افزايش است. همچنين اعضاي هيئت علمي دانشكده بطور وسيعي در پروژه هاي مختلف تحقيقاتي صنعتي با مراكز صنعتي كشور همكاري دارند، و در ایجاد و مدیریت شرکت­های دانش بنیان و تولید و تجاری­سازی فناوری­های نوین از جایگاه بسیار بالایی در کشور برخوردار هستند.

در راستاي اجرايي سازي راهبردهاي مطرح شده در نقشه جامع علمي كشور مبني بر "جهت‌دهي چرخه علم، فناوري و نوآوري و آموزش و پژوهش كشور به منظور ايفاي نقش‌ مؤثرتر در اقتصاد و حوزه‌هاي فني و مهندسي و حركت به سمت حل مشكلات كشور و رفع نيازهاي واقعي"، بسترسازي جهت تحقق اهداف فوق و ايجاد زيرساخت‌هاي لازم و تشويق اساتيد و دانشجويان و به حركت پويا در اين مسير از جمله سياست‌هاي اصلي دانشكده می باشد. امید است با یاری خداوند متعال و همکاری اساتید محترم، دانشجویان و کارمندان دانشکده بتوان در خصوص ايجاد ارتباط نظام‌مند با صنايع و برقراري تعامل دوسويه و هدفمند بين صنعت و دانشگاه، گامهای عملياتي برداشت.

جهت تحقق اهداف دانشکده در جهت تعالی و حفظ جايگاه والا و هم سويي با سير شتابان فناوری و ايفای نقش موثر در حل مشکلات فنی کشور، به همت و پیگیری روسای دوره­های گذشته دانشکده از چندین سال پيش احداث ساختمان جديدی در دستور کار دانشکده قرار گرفته است. متاسفانه به علت محدوديت منابع مالی علیرغم پيشرفت­های قابل توجهی که تاکنون صورت گرفته، این مهم همچنان به اتمام نرسیده است. پيگيری احداث و تکميل اين پروژه از اهداف مهم ریاست دانشکده می باشد. مسلما کمکهای فارغ التحصیلان، دوستان دانشکده و مديريت دانشگاه در تکمیل و تجهیز هرچه سریعتر این مجموعه بسیار موثر خواهد بود، باشد که منشاء خیر فراوان در راستای اعتلای دانش، تحقیق و صنعت در کشور عزیزمان ایران باشد.

 

 

 سیامک کاظم زاده حنانی- استاد

رئیس دانشکده مهندسی مکانیک

دانشگاه صنعتی شریف