درباره دانشكده مكانيك

 

  دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف از سال 1344 همزمان با تاسیس این دانشگاه پیشرو کشور فعالیت خود را آغاز نمود. در طی بیش از 40 سال تلاش مستمر، این دانشکده توانسته است با جذب هدفمند اعضای هیات علمی كارآمد و دانشجويان مستعد و نيز با فراهم سازی زیر ساخت ها و امکانات مناسب آموزشی و پژوهشی به جایگاهی درخور در سطح کشور و منطقه دست یابد.
هم اکنون دانشـکده مهنـدسی مکـانیک با دارا بودن حـدود 46 نفر اعضـای هـیات علمی تمـام وقت در زمـینه های تخصـصی گسـترده اي شامل  طـراحی کاربردی، تبديل انرژي، فرآيند هاي ساخت، بیومکانیک،  مهندسی دریا و مكاترونيك در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو تربیت می کند.
آزمایشگاه های متعـدد دانشکده شامل آزمایشگاه های آموزشی و تخصصی مکانیک سیالات، ترمودینامیک، انتقال حرارت، مقاومت مصالح، فرآینــدهای ساخت، اندازه گیری دقیق، کنترل، ارتعاشات،  دینامیک ماشین، بیومکانیک، روباتیک، و مهندسی دریا در كنار طيف وسيعي از  آزمایشگاه های پژوهشی که تحت نظر اعضاء هیات علمی اداره می گردند و نيز کارگاه ماشـینكاري و نمونه سازي و سایت کامـپیوتر، امکان آمـوزش علمی دانشجویان و نیز اجرای پژوهش های تجربی و کاربردی را در بالاتـرین سطـوح علـمی فراهـم می کنند. ویژگی های برجسته دانشکده مهندسی مکانیک سبب شده است که از سـال 1379 در دو حـوزه” تبديل انرژي” و “ طراحي، رباتيك و اتوماسيون” و از سال 1388 در حوزه مهندسي دريـا توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان قطب علمی کشور شناخته شود.
دانشکده مهندسی مکانیک افتخـار دارد که تاکـنون بیش از 6600 نفر مهـندس و محقق برجسته در سطـوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پرورش داده است که سرافـرازانه در مـراکز صـنعتی و دانشـگاهی داخل و خارج کشور به فـعالیت اشـتغال دارند. هم اكـنون تعداد قابل توجهي از اساتيد مجرب دانشـكده هاي مهندسي مكانيك كشور حداقل يك مدرك خود را از اين دانشكده دريافت نمـوده اند.

 دانشكده مهندسي مكانيك در قالب هسته هاي مختلف پژوهشي در حوزه هاي مختلف مهندسي مكانيك فعاليت مي نمايد. در حـال حـاضر بيـش از 550 دانشـجوي كارشناسي ارشد و دكتري تحت نظر اساتيد راهـنما در اين دانشكده مشغول پژوهش هستند و در سال هاي اخير هر ساله بيش از 100 مقاله پژوهشي از اين دانشكده در مجلات علمي معـتبر دنيا منتشر مي گردد و اين روند رو به افزايش است. همچنين اعضاي هيئت علمي دانشكده بطور وسيعي در پروژه هاي مختلف تحقيقاتي صنعتي با مراكز صنعتي كشور همكاري دارند.

 

 دانشـکده مهندسی مکانیک طی سال های فعالیت خود همکاری هـای مهمی را با مراکز علمی مختلف دنیا برقرار نموده است. در سال های گذشته همکاری با مراکزی مانند دانشگاه صنعتی توکیو TIT، دانشگاه نانسی در فرانسه، دانشگاه آخن در آلمان و دانشگاه آلبرتا در كانادا پشتوانه مناسبی را برای فعالیت های علمی مشترک و بین المللی دانشکده و نيز تبادل استاد و دانشجو فراهم کرده است.
 

 

 

تماس با ما