چاپ کتاب روش‌ها و مکانیک شکل‌دهی فلزات توسط آقای دکتر عاصم‌پور

چاپ اول این کتاب مربوط به سال 1395 بوده و توسط مو سسه انتشارات علمی دانشگاه صنعتی شریف با مشخصات ظاهری  600 ص، مصور و جدول منتشر شده است.

شکل‌دهی فلزات، فرآیندی است که در آن  فلز با اعمال تنش تغییر شکل می‌دهد و محصولی را به‌وجود می‌آورد. آنچه این فرآیند را از سایر فرآیند‌ها متمایز می‌نماید بالا بودن کیفیت قطعه از نظرخواص مکانیکی است. عموماً شکل‌دهی فلزات با متغیرهای زیادی همراه است که برای بهینه‌سازی فرآیند باید اثرات آنها به‌طور همزمان مد نظر قرار گیرد. منشأ عمده این متغیرها را در سه عامل عمده یعنی ماده اولیه، ابزار (شامل قالب و پرس) و شرایط محیطی (شامل درجه حرارت و اصطکاک) می‌توان جست. یکی از اهدافی که در شکل‌دهی فلزات دنبال می‌گردد تخمین اثرات همزمان متغیرهای ذکرشده بر فرآیند شکل‌دهی است.

مخاطبان اصلی كتاب حاضر مهندسان مكانيك (خصوصاً گرايش ساخت و توليد) و مهندسان مواد در بخش تحصيلات تكميلي دانشگاه‌ها و همچنين صنايع‌اند. انتظار مي‌رود كه مطالب ارائه‌شده براي دروس شكل‌دهي فلزات و آناليز شكل‌دهي فلزات و همچنين مراكز پژوهشي صنايع كاربردی باشد. این کتاب در 5 بخش و مجموعاً 21 فصل در 600 صفحه تنظیم شده است. از مختصات این کتاب می‌توان به تعدد مثال‌های حل‌شده در لابه‌لای فصول آن اشاره کرد که نحوۀ آنالیز درست مسائل مختلف شکل‌دهی را آموزش می‌دهند.